Skončila nám sezóna, jak ji hodnotíte coby trenér mladších žáků?
Sezónu 2015/16 jsme zakončili posledním místem, ačkoliv po podzimní části jsme byli třetí což je určitým zklamáním, ale pouze pokud na to budu nahlížet, jako na tabulku. Herně jsme předváděli na jaře obdobné výkony, jako na podzim, ale prostě to tentokrát na soupeře nestačilo a hlavní podíl na tom měla hlavně příšerná koncovka. Jak už jsem několikrát říkal, nesmíme zároveň koukat jen na to, že jsme poslední region Východ je nejdál ze všech regionů v ČR a pokud budeme se soupeři alespoň držet krok, tak budeme stále patřit k nejlepším týmům v republice, což se nám potvrdilo na turnaji ve Zlíně, kde jsme nestačili pouze na regionálního soupeře z Letohradu. Jen pro seznámení s fakty, jak na tom je region Východ – extraliga muži – mistr Autosklo HAK Pardubice; starší dorost – vicemistr Autosklo HAK Pardubice; mladší dorost – mistr Autosklo HAK Pardubice; starší žáci – mistr SK Hokejbal Letohrad, vicemistr Autosklo HAK Pardubice; mladší žáci – mistrovství ČR nemají, ale na jednotlivých turnajích patřili naši zástupci k top týmům.
Co nám ukázala sezóna v kategorii mladších žáků, když nebudeme brát v potaz výsledky?
Ohromný potenciál do roků příštích. Do této kategorie, jelikož byla v letošním roce naši nejstarší, zapojujeme všechny hráče a snažíme se hrát na tři pětice, což většina soupeřů nedělá. V celé sezóně nastoupilo za tuto kategorii 24 hráčů. Některé týmy již v těchto ročnících zaznamenávají úbytek hráčů, nám se povedl přesný opak, když se nám povedlo ještě rozrůst a hlavně posílit ročník 2003, který příští rok zkusí dokonce starší žáky, kde to bude asi křest ohněm, ale jsme rádi, že se nám to povede a posunuli další rekord v počtu přihlášených kategorií do příští sezóny na 5 (mikropřípravka, minipřípravka, přípravka, mladší žáci, starší žáci).
Jste zároveň šéftrenérem mládeže a vedoucím HCM, jaká tedy byla sezóna s ohledem na všechny mládežnické kategorie?
Všechny ostatní kategorie nám počtem hráčů rostou, což je pro nás největším měřítkem, že to snad děláme správně. Navíc se těm nejmladším daří i výsledkově kategorii přípravka ovládla region Východ a mladší se neustále objevují na předních pozicích jednotlivých turnajů. I nadále však koukáme hlavně na počet hráčů v jednotlivých kategoriích, tak abychom jednou dosáhli celistvosti ve všech mládežnických kategoriích a hráči si mohli projít od těch prvních krůčků až po A-tým jen a jen u nás u Ježků.
Všude čteme o úbytku dětí ve sportech a vy chcete naopak kategorie rozšiřovat, jak je to možné?
Samozřejmě nám dorůstají hráči, kteří začali s hokejbalem cca 6 let zpět, do starších a starších kategorií a hlavně jsme neustali v práci s mládeží a hlavně s nábory. Ostatně zde naopak každý rok něco nového vymyslíme a akcí na možnost seznámení s hokejbalem neustále narůstá. Jen během letošní sezóny jsme dělali akce – První školní den, první trénink hokejbalu; Zápis do školy, zápis na hokejbal; byli jsme na návštěvách v MŠ; dělali turnaj pro děti z družin; dodali jsme propagační předměty do dvou dětských ordinací v Heřmanově Městci, byli jsme součástí doprovodného programu na Turnaji osobností, udělali sportovní dopoledne pro ZŠ Dr. Peška z Chrudimi, pořádali tréninky pro kamarády hráčů. Neznám jiný sportovní klub v okolí, který by dělal tolik akcí pro děti. Takže o děti strach nemám, ty jsou a budou, co mi dělá starosti, aby bylo dostatek dospěláků, kteří mají čas a chuť se pustit do trénování dětí.
Co tedy rodičům a dětem během těchto akcí nabízíte a jaké jsou další kroky, než se dítě stane hráčem Ježků?
Snažíme se je nalákat hlavně na zábavu, kterou sport jako takový nabízí. Dnes děti zdaleka tolik nesportují co dříve, takže většinu až zaskočí, co všechno nabízí jakákoliv pohybová aktivita a že se u ní dá opravdu bavit. Následně kluky i holky všehověku zveme na tréninky, při kterých si mohou vše vyzkoušet. Stačí přijít ve sportovním oblečení na trénink a my jim základní vybavení zapůjčíme. Rodiče si tak mohou zdarma dítě „otestovat“ zda ho to bude skutečně bavit a pak si mohou potřebnou výstroj, která stojí kompletní cca 2500-3000 postupně zakoupit. Příspěvek na půl roku je pouhých 500 Kč. Během této zkušební doby je většinou nutné rodičům zodpovědět jednu pro ně zásadní otázku…Má na to to naše dítě? … já vždy odpovídám – Neptejte se mě, zda na to má, ale snad vy dítěte na to jestli ho to baví!
Máte za sebou první půlrok, kdy jste byli součástí HCM (hokejbalového centra mládeže) dá se již říci, zda je to ku prospěchu, nebo vše jede stejně jako dříve?
Tady musím ihned říci, že nám tento status velmi pomohl. Dosavadní setkání byli vždy konstruktivní a dodávají nové nápady. Zároveň po nás samozřejmě svaz chce držet určitý standart a tím nás nutí pracovat, zároveň nám vždy vytyčí určité cíle, které je potřeba splnit pro udržení tohoto statutu. Kontroly tréninkových jednotek, také vždy nabídnou další pohled a analýzu, která pomůže trenérům se zase o kousek posunout. Do budoucna bychom si tento statut chtěli určitě udržet a tím také deklarovat našim partnerům, že to děláme na dobré úrovni.